Sklo je vo väčšine prípadov používané ako úžitkové, no moderné spôsoby výstavby a tvorby interiérov si vyžadujú aj alternatívne riešenia a originálne nápady. Jedným z nich je možnosť použiť sklo ako pochôdzne, teda vyrobiť z neho napríklad schodiskové stupne či pešie lávky. Pri tejto metóde však musia byť dodržané viaceré bezpečnostné podmienky.
Zastavané priestory nie sú vždy veľkorozmerné, v mnohých absentuje prísun denného svetla, a preto sa v nich využívajú materiály, ktoré opticky priestor zväčšia a umožňujú aj prienik svetla v čo najvyššej možnej miere. Sklo je v týchto prípadoch najlepšou voľbou, v čírom prevedení dokáže opticky presvetliť tmavé miestnosti a je aj dizajnérskym kúskom, ktorý vnesie do priestoru celkom iný pohľad.
Na schodiskové stupne, podesty a lávky pre peších sa pochôdzne sklo používa už takmer bežne, v obchodných centrách, hoteloch, mnohých reprezentačných priestoroch, administratívnych budovách, no výnimkou už nie sú ani bytové domy, všade tam je funkčnosť, praktickosť a zároveň Pochodzne sklo neopozeraný vzhľad bodom záujmu.
Spomínané využitie skla však má svoje zásady, ktoré je nutné dodržať, aby bol prechod po takomto sklenenom povrchu bezpečný. Pochôdzne sklo sa na tento účel najčastejšie lepí z troch vrstiev bezpečnostného skla, vrstvy medzi jednotlivými sklami sú vytvorené zo špeciálnej fólie, ktorej úlohou je v prípade jeho rozbitia držať ho pokope, aby sa nerozsypalo a zostalo v celku, iba tak je možné predísť nebezpečným úrazom a prípadne aj úmrtiam ľudí, ktorí sa na ňom nachádzali.
Pocit pri chodení po podlahe z číreho skla, pod ktorou je iba vzduchoprázdno, je neopísateľný. Chodci sa však nemusia obávať stúpiť na takéto schody alebo lávku, pretože ich bezpečnosť je vopred zaistená, pri kolaudácii objektov musia prejsť skúškami pevnosti a odolnosti, pretože sú primárne určené na chodenie a určitú maximálnu záťaž. Inštalácia by však mala byť výhradne v rukách odbornej firmy, iba tak budete mať záruku, že tento zaujímavý prvok bude bezpečný.