Pri realizácii rekonštrukcie domu či pri samotnej novostavbe sa budúcim majiteľom nehnuteľnosti vyskytuje mnoho otázok na ktoré si musia odpovedať sami alebo s pomocou stavebných profesionálov. Jednou z mnohých otázok je napríklad tá, akú zvoliť strechu, aké strešné krytiny budú najvýhodnejšie alebo napríklad aké zvoliť odkvapové systémy. Pri výbere tej správnej strechy treba byť veľmi opatrný a rozhodnúť sa správne. Výber kvalitnej strechy vie totiž ovplyvniť kvalitu bývania na nasledujúcich niekoľko rokov. Kvalitná strecha je pre komfortné bývanie nevyhnutnosťou, pretože chráni interiér domu pred poveternostnými vplyvmi, dažďom, snehom, mrazom a podobne.
Aké výhody poskytujú rôzne typy striech?
Na Slovensku sú najčastejšie preferované šikmé alebo rovné strechy. Iný, špecifický typ striech sa využíva veľmi zriedkavo alebo len v najmodernejších budovách. Šikmá strecha je o niečo viac preferovaná aj kvôli tomu, že je oproti plochej streche menej vystavovaná nepriazni počasia. Tento typ strechy je obľúbený aj kvôli veľmi jednoduchému odtekaniu dažďovej vody a tiež aj sklzu snehovej prikrývky. V priestore šikmej strechy sa tiež dá výhodne využiť miesto na vybudovanie podkrovných priestorov, ktoré pôsobia útulne a sú tiež veľmi praktické. Šikmé strechy majú tiež veľmi dlhú životnosť a svojmu majiteľovi poskytujú vysoký štandard počas niekoľko desaťročí, čo ocenia aj ďalšie generácie. Okrem všetkých týchto výhody tiež existuje aj veľké množstvo strešných krytín, ktoré sa dajú na šikmé strechy použiť (napríklad asfaltové, betónové a iné). Medzi nevýhodu, ktorá je spojená s výstavbou šikmej strechy patrí vyššia náročnosť pri realizácii, vyššia prácnosť a často krát aj vyššia cena strechy. Plochá strecha prináša svojmu budúcemu majiteľovi napríklad možnosť využiť strechu ako terasu, zelenú plochu alebo ako obytný priestor (pri menšej výmere pozemku). Jednoduchosť realizácie stavby, či nižšia obstarávacia cena sú ďalšie benefity, ktoré plochá strecha so sebou prináša. Na druhú stranu tento typ strechy má nižšiu životnosť, s ktorou súvisia aj vyššie náklady na jej údržbu.
Na plochých strechách sa však často krát využívajú plechové strešné krytiny namiesto tých z betónu ši škridle.
Pred samotnou realizáciou stavby či pred rekonštrukciou strechy treba mať spravený detailný projekt nielen základov a múrov, ale tiež aj strechy. Každá strecha by totiž mala byť domyslená do detailov, aby remeselníkov pri samotnej výstavbe nič neprekvapilo. Na internetovej stránkewww.krytina.sknájdete všetky praktické rady o strechách a tiež aj bezplatné poradenstvo u odborníkov.